Aktualności

Warsztaty dla uczniów klas mundurowych - Śląska Policja, historia i teraźniejszość

Data publikacji 16.06.2024

13 czerwca 2024 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się warsztaty - „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne". Koncept jest realizowany z dużym powodzeniem od paru lat przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Biurem Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach.

Gospodarzem warsztatów był Grzegorz Grześkowiak - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach oraz asp. Szymon Czysz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który również jest członkiem Katowickiego Oddziału naszego stowarzyszenia.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym z Liceum Ogólnokształcącego Nr 15 w Katowicach im. rtm WP Witolda Pileckiego wraz z nauczycielami.

W ramach warsztatów uczniowie i nauczyciele zwiedzili Izbę Pamięci przy zarządzie naszego stowarzyszenia, po której oprowadził gości Grzegorz Grześkowiak.

Grzegorz Grześkowiak przedstawił rys historyczny Policji Województwa Śląskiego, martyrologię śląskich policjantów jako ofiar Zbrodni Katyńskiej, udział policjantów w II wojnie światowej, ponadto omówił udział walce z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej w ramach II konspiracji.

Przedstawił także osiągnięcia naszego stowarzyszenia z perspektywy 34 lat pracy społecznej stowarzyszenia w propagowaniu historii Policji II RP, jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie Zbrodni Katyńskiej. Wspomniał również o działaniach stowarzyszenia, na przyszły rok, w związku z przypadającą 85. rocznicą Zbrodni Katyńskiej 1940-2025 oraz 35-leciem utworzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.

Ponadto goście zapalili znicz pamięci przed Grobem Policjanta Polskiego - Miejscem Pamięci Narodowej, o którego historii, powstaniu oraz przesłaniu, w krótkim rysie historycznym opowiedział uczestnikom warsztatów Grzegorz Grześkowiak.

Prezes Grzegorz Grześkowiak na ręce nauczycielki, przekazał książki, które ukazały się m.in. dzięki inicjatywie i współpracy członków naszego stowarzyszenia z Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Biurem Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach a traktujących o historii Policji II RP.

Uczestnicy warsztatów również spotkali się z funkcjonariuszami z Wydziału Prewencji oraz Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Powrót na górę strony