Wykład - „Straty wsi polskiej w powiecie częstochowskim w czasie okupacji niemieckiej 1939 - 1945"
10 lipca 2024 roku w Częstochowie na Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego odbył się wykład Adama Kurusa - historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach - „Straty wsi polskiej w powiecie częstochowskim w czasie okupacji niemieckiej 1939 - 1945".
Na zaproszenie Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, w wykładzie wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” wraz z Przewodniczącą Oddziału Ewą Szmołdą na czele.
Wydarzenie związane było z przypadającym w dniu 12 lipca - Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - świętem państwowym ustanowionym 29 września 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Jego data nawiązuje do rozpoczętej 12 lipca 1943 roku przez Niemców pacyfikacji Michniowa w województwie świętokrzyskim za sprzyjanie partyzantom Armii Krajowej.
Skala strat materialnych poniesionych przez region częstochowski w latach 1939 - 1945 była olbrzymia. Już w 1939 roku, wiele wsi i miasteczek zostało zniszczona w mniejszym lub większym stopniu w czasie walk lub zostało celowo podpalonych przez Niemców w ramach represji za opór stawiany agresorowi.
Kolejne straty przyniósł okres okupacji niemieckiej, liczne represje, pacyfikacje i wysiedlenia dotknęły wiele miejscowości w większości gmin dawnego powiatu częstochowskiego, a skali zniszczeń dopełnił się w 1945 rok i przetaczający się przez te tereny walki Wehrmachtu z Armią Czerwoną.
W czasie wykładu zostały omówione wybrane zestawienia, dotyczące strat materialnych w poszczególnych gminach przedwojennego powiatu częstochowskiego w latach 1939 - 1945, a całości dopełniła prezentacja wybranych dokumentów archiwalnych oraz fotografii obrazujących skalę zniszczeń.
FOTO: IPN_Katowice