Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mariana Federaka
2 sierpnia 2024 roku przed budynkiem klubu sportowego RKS Raków Częstochowa upamiętniono Mariana Federaka - założyciela klubu sportowego „Racovia”, weterana Wojska Polskiego.
Na zaproszenie dr Andrzeja Sznajdera - Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach, której przewodniczył członek zarządu - Jerzy Urbańczyk.
W wydarzeniu wzięła udział rodzina Śp. Mariana Federaka, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, sportowcy oraz mieszkańcy Częstochowy.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: syn Mariana Federaka – Janusz, dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Ryszard Stefaniak - Wiceprezydent Miasta Częstochowa oraz Dawid Krzętowski - Wiceprezes Zarządu Klubu RKS Raków Częstochowa.
Dr Andrzej Sznajder zaprezentował sylwetkę Śp. Mariana Federaka jako przedstawiciela niezwykle ważnego pokolenia, które w 1918 roku wywalczyło wolną Polskę i biło się o kształt granic Rzeczypospolitej, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po zakończeniu uroczystości delegacja katowickiego Oddziału IPN w Katowicach zapaliła znicz na grobie Mariana Federaka, znajdującym się na częstochowskim cmentarzu, przy ul. Palmowej.
Śp.
Marian Federak
(1901-1944)
Urodził się 3 stycznia 1901 roku w Bliżynie k. Starachowic. Był synem Jana i Wandy z d. Skrzyńskiej. W latach 1919-1921 odbywał służbę w IV Warszawskim Batalionie Etapowym oraz Batalionie Celnym nr 29 i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta WP. W 1939 roku brał udział w wojnie obronnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnych strukturach PPS-WRN na terenie Częstochowy.
3 listopada 1944 roku aresztowany przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu pracy w Gassen - filii - KL Gross-Rosen, gdzie został zamordowany 24 grudnia 1944 roku.
Śp. Marian Federak był działaczem społecznym i jednym z założycieli klubu sportowego „Racovia”, który obecnie nosi nazwę RKS Raków Częstochowa.
FOTO: OSRP_1939 / IPN_Katowice