Aktualności

85. rocznica niemieckiej zbrodni wojennej na mieszkańcach Częstochowy

Data publikacji 06.09.2024

5 września 2024 roku na Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. WP Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbył się wykład Adama Kurusa - historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach - „Krwawy Poniedziałek 4 IX 1939. W 85. rocznicę niemieckiej zbrodni wojennej na mieszkańcach Częstochowy”.

Na zaproszenie Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, w wykładzie wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” wraz z Przewodniczącą Oddziału Ewą Szmołdą, na czele.

Zbrodnia wojenna dokonana 4 września 1939 roku w Częstochowie przez żołnierzy 46 Dywizji Piechoty Wehrmachtu była akcją odwetową za ostrzelanie niemieckich żołnierzy, w wyniku której zginęło 9 a 14 zostało rannych.

Dokładna liczba ofiar nie została do chwili obecnej ustalona. Ówczesne władze miasta liczbę tę określiły na 671 zamordowanych i setki rannych. W wyniku ekshumacji przeprowadzonych, za zgodą okupanta w 1940 roku z różnych miejsc pochówku wydobyto ciała 227 ofiar, w 2019 roku w czasie prac remontowych przed częstochowską archikatedrą odnaleziono szczątki kolejnych 13 ofiar, co daje łącznie liczbę 240 ofiar.

Spotkanie stanowiło dwudziesty szósty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

FOTO: IPN_Katowice

 

Powrót na górę strony