XXXV lat Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” 1939 r.” z siedzibą w Katowicach (1990-2025)
Cele i zadania realizowane przez nasze stowarzyszenie, od 35 lat, to przed wszystkim świadectwo losów grupy zawodowej, jaką była Policja II RP, szczególnie doświadczona podczas II wojny światowej. Stowarzyszenie upamiętnia również martyrologię funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Więziennej, żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza w aspekcie II wojny światowej oraz Mordu Katyńskiego.
W realizacji tych działań stowarzyszenie współpracuje z Policją, Instytutem Pamięci Narodowej, Strażą Graniczną, Służbą Więzienną, Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna” 1939 r.” z siedzibą w Katowicach współpracuje z Muzeum Katyńskim - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic w Katowicach oraz Muzeum w Tarnowskich Górach.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna” 1939 r.” z siedzibą w Katowicach liczy 13 oddziałów na terenie Polski. Zrzesza ponad 3 000 członków w kraju i zagranicą.
Inicjatorem utworzenia stowarzyszenia był Witold Banaś - pierwszy Prezes Stowarzyszenia, od 2005 roku stanowisko prezesa piastowała Maria Nowak a od 2013 roku prezesem była Teresa Bracka. W roku 2023 wolą Walnego Zabrania Członków Stowarzyszenia, funkcję prezesa objął Grzegorz Grześkowiak.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach za pracę społeczną na rzecz upamiętniania historii i tradycji Policji II RP oraz martyrologii jej funkcjonariuszy jako ofiar terroru sowieckich komunistów i niemieckich nazistów podczas II wojny światowej, zostało wyróżnione w dniu 30 września 2007 roku, w trakcie Pielgrzymki Środowisk Policyjnych na Jasną Górę. Wówczas to otrzymało sztandar z rąk Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego Śp. Andrzeja Przewoźnika.
Oprócz tego Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach zostało wyróżnione:
• Medalem „Pro Bono Poloniæ” przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (2022),
• Medalem „Pro Patria” przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (2020),
• Nagrodą Honorową „Świadek Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej (2024),
• Złotą „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” przez Sejmik Województwa Śląskiego (2008),
• Odznaką Honorową „Za zasługi dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach” przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach (2024),
• Medalem „Za Zasługi dla Bezpieczeństwa” przez Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej (2020).
Poza tym, przez 35 lat pracy społecznej, wielu członków oraz wolontariuszy, zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi, resortowymi, regionalnymi oraz organizacyjnymi.