85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Konferencja online dla Polonii zagranicznej
15 marca 2025 roku odbyła się konferencja online, zrealizowana dla naszych rodaków zamieszkałych w Europie Zachodniej oraz USA i Kanadzie. Wydarzenie to zostało zrealizowane w ramach programu edukacyjnego - „SPOTKANIE Z HISTORIĄ” i wpisuje się w obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 35-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.
Uczestników konferencji przywitał Grzegorz Grześkowiak - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, następnie głos zabrał przewodniczący konferencji dr Janusz Mikitin - przedstawiciel Katowickiego Oddziału naszego stowarzyszenia, przedstawił prelegentów oraz program wydarzenia.
Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania następujących wystąpień:
- Grzegorz Grześkowiak - POLSKA
„Zbrodnia Katyńska: historia - polityka - pamięć"
- Elfryda Lohmann - NIEMCY
„Zbrodnia Katyńska w polityce Niemiec 1943-1945”
(Das Massaker von Katyn in der deutschen Politik 1943-1945)
- Robert J. Frost - WIELKA BRYTANIA
„Polityka zachodnich aliantów do Zbrodni Katyńskiej”
(The Policy of the Western Allies towards the Katyn Massacre)
- John H. Toombs - USA
„Specjalna Komisja Śledcza Kongresu Stanów Zjednoczonych ds. Zbrodni Katyńskiej 1951-1952”
(The Special Commission of Inquiry of the United States Congress to Investigate the Katyn Massacre 1951-1952)
W swoich wystąpieniach prelegenci przybliżyli uczestnikom fakty historyczne, dotyczące Zbrodni Katyńskiej z perspektywy polskiej, alianckiej oraz niemieckiej.
Ponadto Grzegorz Grześkowiak swe wystąpienie zakończył, przedstawiając w krótkim rysie osiągnięcia i cele, które od 35 lat w swej misji społecznej realizują członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.
Była to już czwarte wydarzenie online naszego stowarzyszenia, w której wzięło udział ponad 70 członków i sympatyków naszego stowarzyszenia z zagranicy.
Zarząd stowarzyszenia składa gorące podziękowanie za pomoc i wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia wszystkim zaangażowanym osobom a w szczególności: Wacław Wareda (Polska), Agnes Lübow (Niemcy), Renée Dorléac (Francja), Ewa Dickie (Wielka Brytania), Bożena Wieczorek (USA), Anna Jaszuńska (Kanada).