Wykład - Na tropie zaginionego sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego
20 marca 2025 roku w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, odbył się wykład Adama Kurus - historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach - „Na tropie zaginionego sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej”.
Na zaproszenie Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, w wykładzie wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” wraz z Przewodniczącą Oddziału Ewą Szmołdą na czele.
Historia dotyczy sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, który ukryty przed wrogiem we wrześniu 1939 roku do dzisiaj nie został odnaleziony. Jego poszukiwania sięgają lat 60-tych XX wieku. Wersji o losach tego sztandaru, legend, tajemniczych map, przekazów o ukrytym ze sztandarem złocie i srebrze, do dzisiaj funkcjonuje bardzo wiele. Szukano go (i poszukuje się nadal) w rejonie Janowa, pod Czepurką oraz Śmiertnym Dębem, pod Lelowem, a niektóre tropy prowadzą nawet w rejon Skarżyska-Kamiennej lub wręcz do kościoła w Kazanowie koło Końskich.
Skąd tak znacząca rozbieżność wersji i relacji? Które z nich dotyczą zaginionego sztandaru, a które innych symboli pułkowych? Gdzie tak naprawdę urywa się trop?
O tym oraz m.in. o sensacyjnym odnalezieniu w złotopotockich lasach w 2020 roku siedmiu srebrnych gwoździ ze sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej przez członków Grupy Częstochowskiej „PERUN” oraz Stowarzyszenia Historycznego „Reduta Częstochowa” stanowił ów wykład.
Wykładowi towarzyszyła prezentacja pełnowymiarowej repliki sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku im. Zygmunta Krasińskiego oraz pokaz filmu dokumentalnego dotyczącego poszukiwaniom sztandaru w 2010 roku.
Ponadto uczestnicy mieli okazję zobaczyć z bliska oryginał mapy wskazującej miejsce ukrycia „dwóch sztandarów dywizji” (w tym jak się przypuszcza sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej) oraz „16 kg złota i 42 kg srebra”, która od wielu lat rozpala wyobraźnię historyków i poszukiwaczy.
FOTO: IPN_Katowice