Aktualności

W hołdzie policjantom II Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 12.09.2016

9 września 2016 roku w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla oraz przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbyły się obchody „Dnia pamięci pomordowanych i poległych policjantów II RP".

W uroczystościach uczestniczyli członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych województwa śląskiego, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendanci Wojewódzcy z Krakowa, Opola i Wrocławia oraz Komendant Szkoły Policji w Katowicach, przedstawiciele Komend Miejskich i Powiatowych śląskiego Garnizonu Policji, policyjni związkowcy a także delegacje służb mundurowych, na co dzień współpracujących z Policją, duchowni oraz młodzież szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się, w samo południe, od Mszy Św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Ks. Adam Wodarczyk, w asyście Kapelanów Policji z województw: śląskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Oprawę artystyczną Mszy zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Chór Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości w kolumnie marszowej przeszli ulicami Katowic do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody upamiętniającej tragiczne wydarzenia naszej historii i ofiarę poniesioną przez policjantów II RP podczas II wojny światowej.

Następnie przed Grobem Policjanta Polskiego został zapalony znicz oraz odegrany Hymn Rzeczpospolitej Polskiej. 

Podczas uroczystości wręczono odznaczenie państwowe – Medal „Pro Patria", którym to został odznaczony Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński. Odznaczenie w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Następnie zostali wyróżnieni „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” członkowie naszego Stowarzyszenia za wolontariat na rzecz upamiętniania historii i martyrologii funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej.

- Złotą Odznaką:

 • Grzegorz Grześkowiak

Katowicki Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 • Jan Kaczmarek

Bielski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 • Bogusław Panaszek

Katowicki Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

- Srebrną Odznaką:

 • Anna Karbowniczek

Katowicki Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.  

Odznaki w imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego wręczył Wiceprzewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk.

Kapelani Policji zostali uhonorowani godnością Honorowego Członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r., za wieloletnią opiekę duszpasterską i duchowe wsparcie rodzin funkcjonariuszy Policji II RP oraz wolontariat na rzecz upamiętniania martyrologii funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego i Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej jako ofiar terroru sowieckich komunistów i niemieckich nazistów.

Wśród uhonorowanych znaleźli się:

 • Ks. Kapelan Marek Brewko,
 • Ks. Kapelan Joachim Gondro,
 • Ks. Kanonik por. WP Stanisław Kondrak,
 • Ks. Kapelan Tadeusz Konik,
 • Ks. Kapelan Jan Kot ASC,
 • Ks. Kapelan Stanisław Stelmaszek,
 • Ks. Kanonik Andrzej Stępień,
 • Ks. Prałat Henryk Zganiacz.

Dyplomy i odznaki Stowarzyszenia wręczyła Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka w asyście I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Szymczyka i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Krzysztofa Justyńskiego.

Przed Grobem Policjanta Polskiego zostały wręczone zasłużonym wolontariuszom odznaki pamiątkowe „XXXV-lecia Ruchu Reformatorsko - Związkowego w Organach MO” Stowarzyszenia Byłych Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Represjonowanych za Działalność Związkową „GODNOŚĆ”. Wśród uhonorowanych osób byli członkowie naszego Stowarzyszenia: Prezes Teresa Bracka i członek katowickiego oddziału Grzegorz Kotwicki. Odznaki wręczył Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Andrzej Proba.

Po modlitwie oraz wręczeniu odznaczeń i odznak odbyły się wystąpienia okolicznościowe.

Po odczytaniu Apelu Pamięci oraz salwie honorowej, zostały złożone przed Grobem Policjanta Polskiego wieniec, wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci.

Podziękowania gościom i uczestnikom uroczystości złożyła Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. Teresa Bracka.

Na zakończenie uroczystości w Auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach im. aspiranta PWŚl. Jana Kali odbyła się premiera historycznego filmu dokumentalnego, upamiętniającego losy jednego z wielu śląskich policjantów II RP - ofiary Zbrodni Katyńskiej - Jana Lampki. „Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich. Jan Lampka - nieustannie na służbie” to film w reżyserii Kamila Niesłonego i Macieja Marmoli. Producentem jest Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a filmowa seria powstała w ramach dotacji z programu Muzeum Historii Polski "Patriotyzm Jutra". Odcinek powstał przy współpracy z Zarządem Ogólnopolskiego Stowarzyszania Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Na auli miało miejsce przekazanie do Izby Pamięci, przy Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach, przez przedstawiciela oddziału wrocławskiego Piotra Kacprzyńskiego roweru z roku 1931, który był na wyposażeniu Policji Państwowej, a Przewodnicząca oddziału opolskiego Joanna Mirecka, na ręce Prezes Teresy Brackiej, przekazała śpiewniki z polskimi pieśniami patriotycznymi.

FOTO: M. Fila, A. Hanusiak

 

 

 

Pliki do pobrania

 • 26.8 MB
Powrót na górę strony