Aktualności

O Żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Data publikacji 08.12.2016

Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest organizatorem konferencji „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Kolekcje – Pamięć – Projekty”, która odbywa się w dniach 8-9 grudnia 2016 roku w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika.

 

8 grudnia br.,  na zaproszenie organizatorów, w konferencji wziął udział Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Podczas dyskusji Grzegorz Grześkowiak zwrócił uwagę prelegentów jak i gości na losy byłych funkcjonariuszy Policji II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy po wrześniu 1939 roku znaleźli się w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie jako zwykli żołnierze. Ich losy wojenne jako grupy zawodowej, do chwili obecnej, nie były poddane badaniom historycznym w przeciwieństwie do ich kolegów - policjantów, którzy podczas wojny służyli jako cichociemni.

Dotyczy to losów żołnierzy walczących we Francji w roku 1940, jak i tych którym udało się uniknąć tzw. "Zbrodni Katyńskiej” z rak sowieckiego NKWD i z Armią gen. Władysława Andersa przeszli szlak bojowy i zakończyli go wiosną 1945 roku w Bolonii (Północne Włochy).

Celem konferencji jest m.in. omówienie znaczących kolekcji (archiwalnych, muzealnych, bibliotecznych oraz będących w rękach prywatnych) dotyczących Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, obecności formacji we współczesnej świadomości i kulturze pamięci (np. w filmie, literaturze i sztuce, oraz w tzw. przestrzeni publicznej).

Konferencja jest też okazją do przedstawienia realizowanych oraz planowanych projektów edukacyjnych i naukowych dotyczących Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (wystawy, konkursy, projekty badawcze, publikacje). 

Powrót na górę strony