Aktualności

Odsłonięcie popiersia mjr WP Bolesława Kontryma ps. „Żmudzin"

Data publikacji 29.08.2023

28 sierpnia 2023 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie dokonano odsłonięcia i przekazania Muzeum popiersia Śp. mjr WP Bolesława Kontryma (1898-1953) ps. „Żmudzin", wybitnej postaci - weterana I wojny światowej, kampanii wrześniowej (1939), bitwy o Narwik (1940) oraz oficera Policji Państwowej (1924-1939), Powstania Warszawskiego (1944), cichociemnego, skazanego przez „władzę ludową” na karę śmierci i straconego w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej (1953).

Uroczystość została zainicjowana i zorganizowana przez Warszawski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna1939 r.” pod przewodnictwem Małgorzaty Włodek - Wiceprezes naszego stowarzyszenia oraz Przewodniczącej Warszawskiego Oddziału.

Odsłonięcia popiersia dokonały Grażyna Sznajd-Kontrym oraz Anna Cygańska, która przeczytała list swojego męża do młodych, który był podkomendnym Kontryma i inicjatorem jego upamiętnienia.

Cygański w podziękowaniu do młodzieży pisał tak:

"...Tak brałem udział w konspiracyjnym harcerstwie i służyłem w Powstaniu Warszawskim. Ale nie różniłem się od chłopaków w moim wieku. Po prostu uznaliśmy, że jesteśmy dość dorośli by uczynić coś pożytecznego, aby Polska stała się znowu wolnym krajem. Był to dla mnie niesamowity zaszczyt, gdy mogłem stanąć obok prawdziwych bohaterów, a takim był mój dowódca mjr WP Bolesław Kontrym „Żmudzin", którego byłem łącznikiem-gońcem (zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1953 roku przez komunistów). Od małego dziecka wiedziałem, że każdemu pokoleniu należy służyć i walczyć za Ojczyznę naszą. Tak postąpił mój ojciec, dziadkowie i pradziadkowie.,,"

Umowę przekazania popiersia Muzeum podpisali dyrektor Filip Musiał oraz Małgorzata Włodek - Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - Łukasz Kudlicki przekazał słowa życzliwości dla uczestników uroczystości oraz hołdu dla „Żmudzina".

Podczas uroczystości Medalem Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, został odznaczony Ryszard Zalewski - członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.

Odznaczenie w imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. bp Wiesława Lechowicza, wręczył ks. Tomasz Trzaska - Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Ponadto Wiceprezes Małgorzata Włodek, w imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, złożyła podinsp. Policji Krzysztofowi Musielakowi podziękowanie za podjęte działania na rzecz upamiętnienia Śp.  mjr WP Bolesława Kontryma „Żmudzin" przez Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie, gdy podinsp. Krzysztof Musielak, piastował stanowisko dyrektora.

Wydarzenie to wpisuje się w działania wynikające z podpisanej w Warszawie 5 kwietnia 2022 roku umowy o współpracy pomiędzy naszym stowarzyszeniem a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

FOTO: MŻWiWPPRL_Warszawa

 

Powrót na górę strony