Aktualności

Częstochowskie Zaduszki Katyńskie

Data publikacji 07.11.2023

2 listopada 2023 roku na Jasnej Górze w Bastionie Św. Barbary - w miejscu upamiętniającym „Golgotę Wschodu", odbyły się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość połączona była z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu - „Prawda i kłamstwo o Katyniu". Obowiązki gospodarza uroczystości pełniła europosełanka Jadwiga Wiśniewska.

W uroczystości uczestniczyli, na zaproszenie organizatorów, członkowie Częstochowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Przewodniczącą Oddziału Iwoną Laskowską na czele.

Oprócz zwycięzców konkursu, ich rodziców oraz nauczycieli w Zaduszkach uczestniczyli również: Ojciec Samuel Pacholski - Przeor Jasnej Góry, dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego, Miasta Częstochowy oraz częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się, przygotowaną przez uczniów z częstochowskich szkół, etiudą patriotyczno-muzyczną: „Katyń - Historia mówi przez Pokolenia".

Od początku edycji w Wojewódzkim Konkursie Historyczno - Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu” wzięło udział ponad 3 tys. uczniów. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 169 prac z 59 szkół podstawowych i średnich województwa śląskiego.

Po zakończonej uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pamięci przed jasnogórskim Epitafium Smoleńskim.

FOTO: UM_Częstochowa

 

Powrót na górę strony