Aktualności

80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023. Warsztaty edukacyjne dla pruszkowskich policjantów

Data publikacji 10.11.2023

9 listopada 2023 roku w Szkole Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcącego w Pruszkowie odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach programu - „SPORKANIE Z HISTORIĄ”. Uczestnikami warsztatów byli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy Małgorzaty Włodek - Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z insp. Michałem Pisarskim - Komendantem Powiatowym Policji w Pruszkowie.

Goście zwiedzili czasową wystawę historyczną - ,,Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ ", opracowaną przez Instytut Łukasiewicza w Krakowie, przy współpracy między innymi z Zarządem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach.

Po wystawie oprowadziła gości Małgorzata Włodek, która w ramach prelekcji przedstawiła historię Policji II Rzeczypospolitej, martyrologię policjantów w aspekcie Zbrodni Katyńskiej oraz udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej jak i II konspiracji.

Ponadto zaprezentowała osiągnięcia naszego stowarzyszenia w ciągu 33 lat wolontariatu w propagowaniu historii Policji II RP, jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie zbrodni wojennej, dziś nazwanej przez historyków – „Zbrodnią Katyńską”.

Małgorzata Włodek wspomniała również o podjętych w tym roku działaniach stowarzyszenia w ramach przypadających rocznic - 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej oraz 30-lecia odsłonięcia i poświecenia Grobu Policjanta Polskiego - Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Powrót na górę strony